پا چنبری (پا چماقی)

پا چنبری نوعی تغییر شکل مادرزادی پا می باشد که در ان پا از حالت طبیعی تغییر وضعیت می دهد.این دفرمیتی نه تنها در پا بلکه در تمام اندام تحتانی است.پا چماقی ممکن است مادرزادی ,تراتوژنیک یا وضعیتی باشد.

75 درصد مادرزادی است.گرچه علت ان ناشناخته است اما یک سری عوامل تراتوژن در بروز آن نقش دارند.

شیوع در پسرها دو برابر دخترهاست و در 50 درصد موارد دوطرفه است.

95 درصد موارد پا چماقی از نوع تالیس اکینوواروس است.در این نوع کف پا به طرف داخل  چرخش یافته و از وسط انحنا پیدا می کند.

نوع نسبتا نادر تالیس کالکائنو والگوس است که در این نوع پاشنه پا برعکس نوع قبلی در پاین ترین قسمت ان است و تنها قسمتی است که روی زمین قرار می گیرد.

این تغییر شکل ظاهری به سادگی در بدو تولد قابل تشخیص است.سونوگرافی هم در تشخیص کمک می کند.بررسی فیزیکی دقیق و جامع باید از پای مبتلا صورت بگیرد .پای مبتلا معمولا کوچکتر و کوتاهتر است.پاشنه بدون برجستگی و دارای چین عرضی در کف پاست.آتروفی خفیف ساق یا هیپوپلازی خفیف تیبیا , فیبولا و استخوان های پا نیز ممکن است وجود داشته باشد.

درمان شامل سه مرحله است:

تصحیح عیب

حفظ وضعیت اصلاح شده

مشاهدات پیگیری جهت پیشگیری از عود مجدد

الف:درمان غیر جراحی:با استفاده از گچ پلاستر که قدری پس از تولد شروع شده و تا رسیدن به بالاترین حد تصحیح ادامه می یابد.بعد از گچ گیری از کفش های تصحیح کننده یا چکمه هایی با ساق بلند استفاده می شود.

ب:درمان جراحی:30تا50 درصد موارد با مداخله غیر جراحی بهبود می یابد.اگر موفقیت آمیز نبود جراحی در سن 4تا9 ماهگی انجام می شود.

/ 4 نظر / 31 بازدید
محمدرضا

سلام. مفید بود. بازم از این کارا بکن...

الهام

آموخته ام زندگی را از طبیعت بیاموزم ، چون بید متواضع باشم ، چون سرو ، راست قامت‌‌ ، مثل صنوبر ، صبور ، مثل بلوط مقاوم ، مثل رود ،روان ، مثل خورشید با سخاوت و مثل ابر با كرامت باشم . آموخته ام كه فقط چند ثانیه طول می كشد تا زخم های عمیقی در قلب كسانی كه دوستشا ن داریم ، ایجاد كنیم اما سال ها طول می كشد تا آن زخم ها را التیام بخشیم [گل]

لیلا

سلام .خیلی خیلی ممنون خیلی مباحث خوبی بود فقط ی سوال چرا ی پا کوچیکتر از اون یکیه نمیشه کاری کرد

maryam

slm nmidonam bkhoda yho omadam age narahat mishin dg nmiam