پسوریازیس

پسوریازیس بیماری التهابی و غیر عفونی پوست است که در آن سرعت تولید سلول های اپیدرم تقریبا به 6 تا 9 برابر میزان طبیعی افزایش می یابد.سلول ها در لایه ی زیرین پوست به سرعت تکثیر یافته و سلول های جدید خیلی سریع به سطح پوست می رسند.به طوری که به صورت پوسته های فراوان یا پلاکت هایی از اپیدرم به نظر می رسند.این روند غیرطبیعی از تشکیل لایه های حفاظتی و طبیعی پوست جلوگیری می کند.شروع بیماری بیشتر بین سنین 15 تا 50 سال است.

تظاهرات بالینی:

ضایعات به صورت لکه های قرمز و برجسته پوستی که با پوسته های نقره ای پوشیده شده اند دیده می شود.این لکه ها مرطوب نیستند و ممکن است بدون خارش و یا همراه با خارش باشند.ضایعات دوطرفه است و بیشتر نواحی پوست سر و روی آرنج ها .زانوها و قسمت پایین پشت بدن و ناحیه ی تناسلی درگیر میشوند.

عوارض:

التهاب مفاصل متعدد غیرقرینه بدون وجود فاکتور روماتوئید قبل یا بعد از ظهور ضایعات پوستی ایجاد می شود.عارضه ی دیگر پوسته اندازی است.در این حالت بیمار تب و لرز دارد و دچار عدم تعادل الکترولیت می شود.این نوع پسوریازیس که اریترودرمیک نام دارد بعد از ابتلا به عفونت یا قطع کورتیکواستروئیدها دیده میشود.

درمان:

مهم ترین اصل درمان برداشتن پوسته ها است که با کمک حمام انجام می شود.بدین صورت که به آب حمام  روغن هایی نظیر روغن زیتون  یا روغن معدنی اضافه می شود و بعد با کمک یک برس نرم پلاک ها تمیز می شوند.بعد از حمام از کرم های نرم کننده  حاوی آلفاهیدروکسی و یا اسیدسالیسیلیک استفاده می کنند.

درمان موضعی:به صورت لوسیون ,پماد,خمیر.کرم و شامپو در دسترس هستند.مثل کورتون ها و کلسی پوترین.

درمان درون ضایعه ای:برای لکه های منفرد پسوریازیس با تزریق مستقیم تریامسینولون استوناید.

درمان سیستمیک:استفاده از کورتون ها,متوترکستایت,هیدروکس اوره و سایکلوسپورین به همراه رتینوئید های خوراکی.

شیمی درمانی همراه با اشعه.

/ 10 نظر / 17 بازدید
محمدرضا

سلام بر مهساي عزيز. يکي از دوستا من بر اثر اين بيماري فوت کرد!!!!!! بعضي وقتا اين بيماري خيلي خطرناک ميشه[وحشتناک]

بهنام

دیدن هربامداد اتفاق ساده ای نیست" خوشایندست و تکرار ناپذیر، گنجشكها بیخود شلوغش نمیکنند... معجزه را میبینند... رفیق چهارفصلم , آخرین روزهای زمستان بروفق دلت باد...[گل]

بهنام

زن هستی ساز و نظم ده و مهر گستر است ، سـرچشمه محبت و الطاف داور است بهر صفا و لطف خدا عشق مظهر است ، بعد از خدا به سجده بود زآنکه مادر است . . . روز خانمها مبارک

محمدرضا

سلام بر مهساي عزيز. خوشحال شدم که تشريف آورديد. عذر ميخوام. شما اهل کدام شهر هستيد؟

محمدرضا

سلام. شرمنده که دیر جواب میدم. گفتم شاید از دانشجوهای من بودین؟

محمدرضا

سلام. ممنون که اومدي. بازم از اين کارا بکن.

maryam

slm khaste nabashid ...mamnon misham b man ham sar bzanid ..

maryam

.slm linki azizammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

محمد

مرسی.. مطلباتون خیلی عالین..

محمد

سلام.. مطالبتون واقعا عالین.. مرسی..